Google arama motoru kullanımı/özellikleri ve Google hizmetleri

GOOGLE nasıl kullanılır ve ne gibi özellikleri vardır ?

Google, bir WEB hizmeti ağıdır.  Sadece google.com.tr den ibaret değildir. (google.com.tr, Google Türkiyedir ve Google.com’un uzantısı her ülkeye göre değişmektedir. Yani google.com. … diye bir sürü adres var.) Bunu bir bilgi olarak geçtik.

Bizim için önemli olan nasıl faydalı kullanabileceğimiz ve bilmediğimiz ne gibi özellikleri olduğudur.  Arama ile ilgili bilgi için arama motoru nasıl kullanılır başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

google’ın bütün özelliklerinden pratik bir şekilde faydalanmak için google toolbar kurup kullanmanızı öneririm.  (Bunun tanıtımı ile ilgili de bir makale yazarız ileride.) Google toolbar aparatı ile google’ın bütün hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz.


Google resim   1


Resimde sol üstte gördüğünüz ”her şey” başlığı altındaki butonlardan, görseller, videolar, haberler, bloglar, kitaplar vs. yi aratabilirsiniz. ”her şey”in hemen altında web başlığı altında, isterseniz türkçe sayfalar ve Türkiye merkezli web sayfalarında aramalar yapabilirsiniz. ”WEB” ara  başlığının altında kalan ”Tüm zamanlar” ara başlığı altındaki bağlantılardan da;   > ”daha fazla araç” kısmını tıkladıktan sonra,  aratacağınız kelimeyi yazıp ”en son” bağlantısına  tıklayarak  aratırsanız, o kelime ile ilgili girilmiş en güncel bilgileri listeler. Hatta saniyeler önce girilmiş yazılar dahi listelenir. Aynı şekilde ”son 24 saat”, ”geçen hafta”, geçen ay” şeklinde de aratabilirsiniz.

En üstte ”diğer” bağlantısı adı altında da bir kaç çeşit arama seçeneği sunuluyor.  Orayı da kullanabilirsiniz.

Sadece belirli bir WEB sitesinin içinde arama yapmak için;

örneğin google’dan sadece bu web sitesi içerisinde arama yapalım. diyelim ki bu sitede ”su”  ile ilgili her şeyi bulmak istiyoruz.  site:subayii.wordpress.com su şeklinde aratıyoruz ve Google bize o site içerisinde su ile ilgili her şeyi listeliyor.  Yani, ”site” yazıyoruz,  – : – iki nokta üst üste koyuyoruz, sonra sitenin adresini yazıp bir boşluk bırakarak aratacağımız kelimeyi yazıyoruz.

Google’ın daha bir sürü özelliği ve hizmeti var. İgoogle var mesela. picasa var, blogger var, googlesites var, var da var.

Bu makale devam edecek, güncelleyeceğim. (şu an vaktim yok) öbür fonksiyonları hakkında da bilgi vereceğim.

Alpnur

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: